fbpx

FAQ oraz informacje praktyczne

Nie wiem, którą wartość energetyczną wybrać.

Swoje zapotrzebowanie energetyczne na diecie wyliczysz TUTAJPo wpisaniu swoich danych, kalkulator postawi diagnozę i wyliczy podaż kilokalorii na diecie redukcyjnej – jeśli przykładowo wyjdzie 1750, zakup dietę 1800 kcal. Jeśli wyjdzie 1900 kcal, kup wersję 2000 kcal. W razie problemów z wyborem energii diety, zapraszam do kontaktu dietetyk@agnieszkacieplowska.pl

Dlaczego niektóre diety są tylko na tydzień?

Dietę należy powtórzyć dwa razy i na taką liczbę dni jest też zaplanowana lista zakupów (ponieważ nic się nie marnuje). Do jadłospisu dołączam także szczegółową informację o wymiennikach, dlatego na bazie mojej diety możesz następnie samodzielnie komponować swoje posiłki. 

Boję się o wapń, czy żelazo.

Nie musisz się martwić – jestem wykwalifikowaną dietetyczką i spędziłam dość sporo czasu na uważnym zbilansowaniu wszystkich jadłospisów. Wszystkie moje diety są zbilansowane w składniki mineralne i witaminy (w większości przypadków pokrycie zapotrzebowania przekracza 100%). Chętnym podsyłam podsumowanie witamin i składników mineralnych – napisz do mnie, nie gryzę 🙂

Podobno nic się nie zmarnuje, a na liście zakupów jest np. 50g komosy, czy 0,7 papryki czerwonej.

Oczywiście nie da się przygotować zbilansowanego jadłospisu, który bazuje tylko np. na paczce kaszy, stąd suche produkty (które odpowiednio zabezpieczone można przechowywać przez długi czas) nie są wykorzystywane w całości w trakcie 2 tygodni. Jeśli chodzi o warzywa i owoce to absolutnie nie sugeruj się ilościami (garść, czy sztuka), bo każde warzywo ma inną gramaturę. Stąd na liście zakupów jest również gramatura i możesz mniej więcej wybrać warzywo, czy owoc o podobnej gramaturze. Jeśli w przepisie masz przykładowo 90g papryki, ale akurat masz kawałek 110g to nie ma żadnych przeszkód, żeby dodać 110g. Więcej informacji praktycznych (w tym o tym, czego nie musisz ważyć i limitować) znajdziesz w jadłospisie.

Dlaczego przepisy się powtarzają i czasami jem np. na lunch to samo co na kolację poprzedniego dnia?

Kiedyś przygotowywałam diety, w których każdy dzień był inny. Taka dieta wygląda dobrze na papierze, ale jest trudniejsza w wykonaniu, bo nie każdy ma czas na siedzenie w kuchni 1,5h. Stąd właśnie idea gotowania 2, czy 3 porcji niektórych dań, co oszczędza znacznie czas. Żeby uniknąć efektu nudy, można wymieniać między sobą np. owoce, rodzaj pieczywa, rodzaj produktu zbożowego, czy warzywa i w konsekwencji uzyskać inne danie.

Boję się, że nie znajdę czasu na gotowanie

Ze względu na to, że większość z nas nie ma czasu, jadłospis minimalizuje ilość czasu spędzonego w kuchni. Gotując kolację od razu przygotowujesz podwójną porcję, w tym na lunch w następny dzień. Większość deserów jest na 2-3 porcje, co ogranicza konieczność siedzenia w kuchni. Ilość czasu potrzebnego do gotowania szacuję na ok. 40 – 60 minut dziennie, w zależności od stopnia organizacji. Ponadto w jadłospisie w komentarzach są wskazówki, które pomogą Ci przyspieszyć przygotowanie posiłków.

Jak długo stosować dietę?
Dietę powtarzasz do momentu pożądanej utraty masy ciała. Jeśli nie zdecydujesz się na kolejny jadłospis, dieta jest tak skonstruowana, że uczy wielkości porcji i wymiany poszczególnych składników – nie ma więc konieczności stałego kupowania nowych jadłospisów.

Co zrobić, jeśli już schudnę?
Po osiągnięciu pożądanej masy ciała, jedz mniej więcej takie ilości porcji, jakich nauczyła Cię dieta. Utrzymuj również regularność i aktywność fizyczną na stałym poziomie. 

Jestem mężczyzną – czy ta dieta także będzie dla mnie?
Jeżeli po obliczeniu Twoje zapotrzebowanie zgadza się z wariantami. które oferuję (np. 2200 kcal), stosuj dietę bez przeszkód. Jeżeli w sklepie nie ma Twojego zapotrzebowania, skontaktuj się ze mną – w miarę możliwości uzupełnię ofertę.

Chcę stosować dietę z partnerem. Co muszę zrobić?
Napisz najpierw do mnie: kupując jedną dietę, tą samą w innym wariancie kalorycznym otrzymasz 50% taniej. Wystarczy więc wykupić dwie diety w wariancie kalorycznym odpowiednim dla
Ciebie i dla partnera, a listę zakupów sumować.

Tracę masę ciała za szybko! Co robić?
W tym wypadku polecam zwiększyć odrobinę energię diety i dodawać sobie ok. 10-20% energii do jadłospisu np. zwiększając ilość ryżu, makaronu i kasz.

Nie lubię produktu XXX. Czym go zastąpić?

Dieta jest o tyle elastyczna, że pozwala na manewrowanie produktami. W jadłospisie znajdziesz szczegółowe instrukcje postępowania w przypadku wymiany produktów.

Jak to możliwe, że jedząc słodycze mogę schudnąć?
Chudniemy wtedy, kiedy dostarczamy organizmowi mniej energii, niż potrzebuje, czyli generujemy deficyt energetyczny. Kupując dietę dla łasuchów, nadal spożywasz mniej energii niż potrzebujesz, przez co chudniesz jedząc lubiane produkty

Mieszkam sama/ sam. Czy będe marnować jedzenie?
Oczywiście, że nie – w tygodniu wykorzystasz większość świeżych produktów. Pamiętaj tylko, żeby kupować np. mięso na wagę. Wtedy nic się nie zmarnuje, bo kupisz dokładnie tyle, ile jest na liście zakupów. Jeśli chodzi o produkty takie jak mascarpone, czy mozzarella, to w niektóych wariantach na przestrzeni tygodnia wykorzystywane jest całe opakowanie produktu, a w niektórych tylko
połowa. Druga połowa czeka na powtórzenie jadłospisu. Warto niektóre połówki produktów takich jak np. mleczko kokosowe, zamrozić, natomiast jeśli będziesz przechowywać mozzarellę w zalewie, to wszystko powinno być w porządku.